MINDFULNESS I JOGA - PARA DOSKONAŁA

Mindfulness i joga to dwie popularne praktyki, które od lat zdobywają coraz większą popularność na całym świecie. Choć wydają się być odrębnymi dziedzinami, ich połączenie może dawać wymierne korzyści, wprowadzając pełną harmonię  ciała i ducha.

Podczas praktyki jogi koncentrujemy uwagę na oddechu i świadomości ciała, skupiając się na chwili obecnej „tu i teraz”. Jednocześnie mindfulness pomaga w skupieniu uwagi na ciele i na właściwym wykonaniu asan, co przyczynia się do głębokiego zanurzenia w praktykę jogi.

Określenie mindfulness tłumaczone jest w języku polskim jako uważność. Jest to szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę, na byciu tu i teraz. Mówiąc najprościej, uważność to świadomość każdej z chwil. Osiąga się ją przez celową koncentrację na rzeczach, nad którymi zazwyczaj się nie zastanawiamy. Jest to systematyczny rozwój nowych rodzajów kontroli i mądrości w naszym życiu. Oparty jest na naszych wewnętrznych zdolnościach relaksacji, skupiania uwagi, świadomości i percepcji. 

Praktyka mindfulness pomaga zmniejszyć negatywne emocje i myśli, jednocześnie promując pozytywne reakcje poprzez ukierunkowanie obszaru mózgu odpowiedzialnego za regulację emocjonalną. Badania behawioralne wykazały, że praktykowanie medytacji mindfulness może być świetnym sposobem na zarządzanie stresem, zwiększając jednocześnie współczucie, skupienie, empatię, cierpliwość, energię i poczucie szczęścia.

Uważność można praktykować w różnych okolicznościach:

  • Podczas aktywności fizycznych – np. praktyki jogi, o której wspomnieliśmy powyżej. Precyzyjne wykonanie asan wymaga skupienia uwagi na ciele i koncentracji umysłu. Wymaga to bycia „tu i teraz” bez rozpraszania uwagi na bodźcach zewnętrznych.
  • W pracy –  warunki w jakich pracujemy mają istotny wpływ na to, jak się czujemy. Spędzamy w niej zazwyczaj ⅓ naszego dnia. Pięciominutowe przerwy co 40 minut, przeznaczone na ćwiczenia oddechowe i połączenie z samym sobą, ustabilizują emocje i pozwolą wyciszyć ewentualne napięcie.
  • Przed snem – spokojny sen to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Zapewnić go może odpowiednio przygotowane do spania pomieszczenie oraz wprowadzenie się w stan odprężenia wykonując jedną z technik uważności.
  • O poranku. Medytacja przed rozpoczęciem dnia pomaga wejść w wir życia ze spokojem i wewnętrzną równowagą.
 

Pośród różnych technik uważności, do najbardziej podstawowych należą:

  • Świadomość ciała – skanowanie ciała (body scan).
  • Świadome oddychanie – doświadczanie oddechu (awareness of breathing).
  • Medytacja – bycie świadomym obecnej chwili (choicless awareness).
  • Medytacja w ruchu – świadome chodzenie (mindful movement).
 

Powyższe techniki są jednocześnie treningiem mózgu, który może stać się naszym sprzymierzeńcem w osiąganiu spokoju i równowagi.

Podczas weekendowych warsztatów Holistic Friends oferujemy trening uważności jako wprowadzenie i zachęcenie do stosowania go w codziennej rutynie.

Należy jednak pamiętać, że mindfulness nie jest formą terapii i jej nie zastąpi. Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie w życiu ze swoimi emocjami, to warto rozważyć udanie się do specjalisty.